Kılıçdaroğlu 3 önemli isim için karar verecek

CHP’nin yönetmelik değişikliğinin YSK tarafından kabul edilmesinin ardından gözler Genel Başkan Kılıçdaroğlu’na çevrildi.
Bu haber 2015-08-27 08:43:14 eklenmiş ve 380 kez görüntülenmiştir.

googletag.cmd.push(function() { googletag.display('dfp-haber-ici'); });

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) CHP’nin yönetmelik değişikliğini onaylaması, mevcut milletvekillerinin rahat bir nefes almasına yetmedi. Bazı vekiller, listelerde yapılacak olası bir-iki değişikliğin “domino” etkisiyle kendilerini vurmasından kaygı duyuyor. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ise önseçime girerek seçilen milletvekillerini ilkesel olarak korumaktan yana olduğu öğrenildi.

YSK’nın önseçimi önleyen yönetmeliği onaylamasının ardından, CHP’de gözler aday belirleme konusunda tüm yetkileri elinde toplayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na çevrildi. 7 Haziran seçimlerinden önce yapılan önseçim sonuçlarına bağlı kalacağı ifade edilen Kılıçdaroğlu’nun, asıl tasarruf yetkisini “kontenjan” adayları konusunda kullanabileceği belirtiliyor.

KULİSLERDE ADAYLIK

Yönetmelik değişikliğinin ardından CHP kulislerinde aday listeleriyle ilgili şu yorumlar yapılıyor:

A TAKIMI KORUNACAK

 Kılıçdaroğlu’nun, partinin yönetiminde bulunan “A takımı”nı bir-iki istisna dışında “firesiz” Meclis’e taşıması bekleniyor.

KADIN JESTİ SÜREBİLİR

7 Haziran seçimlerinde Ankara, İstanbul, İzmir, Eskişehir ve Kocaeli’nde birinci sıraları kadın adaylara ayıran Kılıçdaroğlu’nun, 1 Kasım seçimlerinde de kadın adaylara öncelik vermesine kesin gözüyle bakılıyor.

SAHİP ÇIKILACAK

Hakkındaki iddiaların araştırılması için eşi Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi ile birlikte savcılığa suç duyurusunda bulunan İstanbul Milletvekili Gamze İlgezdi’nin listede yer alması bekleniyor.

SERTEL SEÇİLECEK YERE

7 Haziran’da adaylığı YSK tarafından düşürülen gazeteci Atilla Sertel’in İzmir’den seçilecek yerden listeye alınması bekleniyor.

SARIGÜL BELİRSİZLİĞİ

İstanbul 2. Bölge 9. sıradan aday gösterilen ve seçimlerde yoğun bir kampanya yapmasına rağmen seçilemeyen Mustafa Sarıgül’ün, ön sıralara kaydırılıp kaydırılmayacağı belirsizliğini koruyor.

BAYKAL İLE DEVAM 

Seçimlerin ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile görüşmesi, Meclis Başkanlığı adaylığı konusunda ısrarcı olması ve seçim hükümetinde bakanlık teklifi aldığı için partide eleştirilen Antalya Milletvekili Deniz Baykal’ın, Kılıçdaroğlu tarafından listeye alınması bekleniyor.

KARAYALÇIN OLABİLİR

CHP İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın’ın da 1 Kasım’da aday olması bekleniyor. Karayalçın’ın, İhsan Özkes’ten boşalan İstanbul 1. Bölge’den aday gösterilebileceği belirtiliyor.

ÖNSEÇİM OLASILIĞI

CHP’de yönetmelik değişikliğiyle önseçim yapılmadan adayların belirlenmesinin önünün açılmasına rağmen CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun, memleketi Tunceli ile Gaziantep başta olmak üzere bazı illerde önseçim yaptırabileceği de kaydediliyor.

Kaynak: Düzgün Karadaş - Haberturk

ETİKETLER :
Diğer SİYASET haberleri
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
300 x 2501 Reklam Alanı
Arşiv Arama
- -
Anket
Referandumda oyunuz ne olacak?
Evet
Hayır
Kararsızım
Gündoğdu Gazetesi
© Copyright 2013 Gündoğdu Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
İzmir Haberleri
Trafik Kazaları
İzmir Seçimler
SPOR
Göztepe
Karşıyaka
Altay
izmir Spor
SİYASET
Anket
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi