İtalya'dan Sultanahmet açıklaması!

Başbakan Matteo Renzi, Repubblica gazetesinin TV kanalına verdiği röportajda İstanbul Sultanahmet’teki terör saldırısına da değindi.
Bu haber 2016-01-12 16:11:26 eklenmiş ve 369 kez görüntülenmiştir.

Renzi, “Yargılamadan önce bunu daha iyi anlamamız gerek. Elbette terörizme karşı zorlu bir savaş ortaya koymalı, topraklarımızdaki değerler ve kimlik meselesi ile yüzleşmeliyiz. İstanbul’daki saldırı güçlü bir yaradır, ancak birçok saldırı, Avrupa’nın kalbinde doğuyor ve büyüyor” diye konuştu.  

Terör tehdidinin üstesinden gelmek için İtalya’nın, güvenlik bakımından diğer ülkelere göre daha iyi işleyen bir çalışma yöntemi kurduğunu anlatan Renzi, ancak bu acil durumla başa çıkmak için sadece güvenlik tedbirlerinin yeterli olmadığını, kültürel açıdan da mücadelenin gerekli olduğunu söyledi.  

İTALYA DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI: TÜRK HÜKÜMETİ SALDIRIYA İLİŞKİN DETAYLARI HENÜZ BİLMEDİĞİNİ BELİRTTİ

Öte yandan İtalya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, saldırının ardından Bakan Paolo Gentiloni’nin Türk meslektaşı Mevlüt Çavuşoğlu’yla bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiği belirtildi.

Söz konusu görüşmede İtalya’nın, saldırının kurbanları, aileleri ve Türk hükümetine yakınlık ve dayanışma mesajını ilettiği, Türkiye ve İtalya’nın, şimdiye kadar hiç olmadığı kadar terörizme karşı çalıştığının vurgulandığı aktarıldı.

Yapılan açıklamada Türk hükümetinin, saldırının özelliği ve sonrasında yaşananlara ilişkin henüz detaylı bilgisinin olmadığını İtalyan bakana aktardığı bilgisi de yer aldı. 

VATANDAŞLARINA SESLENDİ: TÜRK YETKİLİLERİN YÖNLENDİRMELERİNE UYUN

İtalya Dışişleri Bakanlığı, İstanbul’da bulunan vatandaşlarını, saldırı bölgesine gitmemeleri ve yerel güvenlik birimlerinin talimatlarını dinleme konusunda da uyarıda bulundu.

Dışişleri Bakanlığı kriz masası ayrıca, söz konusu saldırıda yaralananlar arasında İtalyanların bulunup bulunmadığının araştırıldığını açıkladı.

ETİKETLER :
Diğer DÜNYA haberleri
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
300 x 2501 Reklam Alanı
Arşiv Arama
- -
Anket
Referandumda oyunuz ne olacak?
Evet
Hayır
Kararsızım
Gündoğdu Gazetesi
© Copyright 2013 Gündoğdu Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
İzmir Haberleri
Trafik Kazaları
İzmir Seçimler
SPOR
Göztepe
Karşıyaka
Altay
izmir Spor
SİYASET
Anket
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi