Evde sağlık hizmetlerine ihtiyaç artıyor

Türkiye genelinde evde sağlık hizmeti alanların sayısının, hedeflenenin üzerine çıkarak 600 bine ulaşıldığı söylendi.
Bu haber 2016-01-25 11:50:22 eklenmiş ve 424 kez görüntülenmiştir.

Evde Sağlık ve Sosyal Hizmetler Derneği (EVSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Gazi Alataş, derneklerinin, Sağlık Bakanlığınca ülkede yaygınlaştırılan, kamu hizmetlerine destek veren bir sivil toplum kuruluşu olduğunu söyledi.

Evde sağlık hizmetlerinin, sivil inisiyatifle desteklenmesini sağladıklarını anlatan Alataş, "Kamunun belli mevzuatlarla hastalara ulaştırdığı hizmetler var. Her hastanın kendine özel durumu olabiliyor ve kamu, bu sıkıntıları çözmekte zorlanabiliyor. O noktada evde, biz devreye giriyoruz, ihtiyaca göre uygun çözümü üretmeye çalışıyoruz. Bazen kamu kaynaklarını harekete geçiriyor, bazen de sivil desteği sağlayarak sorunu çözüyoruz" dedi.

Türkiye'de sağlıktaki büyük dönüşümün kamu eliyle gerçekleştirildiğini vurgulayan Alataş, her şeyin devletten beklenmemesi gerektiğini, sivil toplum kuruluşlarının da bu dönüşümde üstlenmesi gereken görevler olduğunu dile getirdi.

Evde sağlık hizmetlerinin yaygınlaştırılması ve bu konuda farkındalık oluşması için çalıştıklarını ifade eden Alataş, şöyle konuştu:

"Her şehre giderek sempozyum yapmaya çalışıyoruz. Bu sempozyumlara katılanlar genellikle kamu çalışanları oluyor. Ama şunu görüyoruz ki bir koordinasyon sorunu var. Bu noktada tüm paydaşları bir araya getirip farkındalık yaratıyor ve hayırsever vatandaşlarımızın dikkatini çekiyoruz. Sempozyum düzenlediğimiz illerde, evde sağlık hizmeti konusunda hareketlenme olduğunu gördük. Özellikle hayırsever yurttaşlarımızın bu konuya ilgisi artıyor, bu alana akan kaynaklar biraz daha artıyor. Bu da ana hedefimiz."

 "Evde sağlık hizmetlerinin birçok ayağı var"

Alataş, "Evde sağlık hizmetlerinde 10 binde 2'lik bir hedef planlanmıştı. Bu kadar kişiye ulaşmak hedefimizdi. Şu anda gelinen rakam, 600 bin hasta. Çok ciddi bir ihtiyaç olduğunu gördük. Evde sağlık hizmetleri, yatalak hastalar için planlanmış olsa bile çok daha geniş yelpazede hizmet veriyor. Vatandaşın yüzde birine ulaşmış durumdayız. Bu, çok büyük bir rakam" dedi.

Sağlık Bakanlığının evde sağlık hizmetleri için ayrı birim kurduğuna işaret eden Alataş, şunları kaydetti:

"Evde sağlık hizmetlerini, sadece sağlık hizmeti olarak görmemek lazım. Bunun birçok ayağı var. Belediyelerin hizmet verdiği alanlar var. Yani Sağlık Bakanlığı sadece sağlık alanında hizmet verecekken, ihtiyacın fazlalığından dolayı diğer hizmetlere de yöneldi. Bu anlamda belediyelerin destekleri çok önemli. Düzce Belediyesi de bu anlamda çok istekli. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının evde verdiği hizmetler mevcut. Valiliğin bünyesindeki sosyal yardımlaşma vakfının, bunun yanında sivil toplum kuruluşlarının, hayırseverlerin verdiği hizmetler var. Tüm bunları koordine edersek, çok daha güzel olacak. EVSAD olarak bu işi organize etmeye çalışıyoruz."

Kaynak : AA

ETİKETLER :
Diğer SAĞLIK haberleri
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
300 x 2501 Reklam Alanı
Arşiv Arama
- -
Anket
CHP'nin Bayraklı Belediye Başkan Adayı kim olmalı?
Gündoğdu Gazetesi
© Copyright 2013 Gündoğdu Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
İzmir Haberleri
Trafik Kazaları
İzmir Seçimler
SPOR
Göztepe
Karşıyaka
Altay
izmir Spor
SİYASET
Anket
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi