Hamileler Oruç Tutabilir Mi?

Kadın ve Doğum Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Şule Aydın, oruç tutmanın anne adayı ve bebeğin gelişimine etkileri olduğunu belirterek, "Sağlıklı gebelik ve sağlıklı doğum süreci için tüm bu riskler bilinmeli ve önlem alınmalıdır" dedi.
Bu haber 2016-06-03 09:33:35 eklenmiş ve 556 kez görüntülenmiştir.

Ramazan ayının bu yıl 6 Haziran’da başladığına dikkat çeken İzmirli Kadın ve Doğum Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Şule Aydın, "Ramazan ayı sıcaklarına denk geliyor. Hem sıcaklar hem de uzun süre göz önüne alınırsa sağlık üstüne etkileri kaçınılmaz gebeler için. Gebelerin oruç tutmaları ile ilgili yapılmış bilimsel bir çalışma yok maalesef. Gebelik tabi ki hastalık değil ancak beslenme ve sıvı alımının düzenli sürdürülmesi gereken bir dönemdir. Kadınların bu çok özel 9 ay boyunca vücut fizyolojileri değişir, fizyolojik ihtiyaçları artar. Gebelikte öğün sayısı artırılmalı 4-6 öğün şeklinde ve her besin grubunu içerecek şekilde düzenlenmelidir. Gebeliğin 3. ayından itibaren kan şekeri düzeyi gebelik öncesine göre inişli çıkışlı bir seyir gösterir. Yemek sonrası kan şekeri hızla yükselir ve açlık durumunda da hızla düşer. Bu yüzden gebelikte anne adaylarının sık sık ve az miktarda yemeleri önerilir. Uzun süren açlık durumunda kan şekeri düşüklüğüne bağlı olarak gebede baş ağrısı, halsizlik, baş dönmesi gelişebilir" diye konuştu.


GASTRİT ŞİKAYETLERİ VE KABIZLIK


Gebelikteki en önemli sorunlardan birinin de mide ile ilgili problemler olduğunu belirten Dr. Aydın, şunları söyledi:
"Yavaşlayan sindirim sistemi, artan mide asiti ve kabızlık gibi sıkıntılar gelişebilir. Uzun süren açlık durumunda gebede yağ dokusunda yıkım başlar. Yıkım sonrası ortaya çıkan keton seviyesi kanda yükselir. Anne kanında artan keton seviyesinin fetus beyin fonksiyonları üzerine olumsuz etkisi vardır. Gebeler için sıvı alımı çok önemlidir. Günlük sıvı alımı 2-3 litre düzeyinde olmalıdır. Bebek anne karnında içi su dolu bir kese içinde yaşar, amniyon sıvısı adını verdiğimiz bu sıvının miktarı annenin sıvı alımı ile yakından ilişkilidir. Anne yeterli sıvı tüketmediğinde amnıyon sıvı miktarı azalır. Bebek hareketlerinde azalma başlar. Erken doğum ve düşük doğum ağırlıklı bebek gibi sonuçlar doğurabilir. Gebelikte sıvı alımının az olması idrar yolu enfeksiyonu riskini artırır. Sıcakta terleme ile sıvı kaybı daha da artar. Gebelikte uzun süreli açlık metabolizma hızını düşürür. Enerji eksikliği nedeniyle hareket kısıtlanır ve uzun dönem sonuç olarak gebede kilo değişimleri olur." İHA

ETİKETLER : hamilelikte oruç hamile oruç tutar mı hamilelik sağlık
Diğer SAĞLIK haberleri
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
300 x 2501 Reklam Alanı
Arşiv Arama
- -
Anket
CHP'nin Bayraklı Belediye Başkan Adayı kim olmalı?
Gündoğdu Gazetesi
© Copyright 2013 Gündoğdu Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
İzmir Haberleri
Trafik Kazaları
İzmir Seçimler
SPOR
Göztepe
Karşıyaka
Altay
izmir Spor
SİYASET
Anket
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi