İzmir’de yılbaşından sonra raylı sistemlerde 800 bin kişi taşınacak!

2004 yılında 11 kilometre olan İzmir’deki raylı sistem uzunluğunun yılbaşından sonra 178 kilometreye çıkacağını ve bu yolla taşınan yolcu kapasitesinin 800 bine çıkacağını açıklayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "Bu kadar yolcuyu lastik tekerlekle taşıdığımızı bir düşünsenize.
Bu haber 2017-10-27 12:20:00 eklenmiş ve 170 kez görüntülenmiştir.

Bu, ortalama bin 200 ilave otobüsün günlük trafiğe katılması demek. O yüzden raylı sistem vazgeçilmez ulaşım aracıdır” diye konuştu.

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde 2009 yılında kurulan, kent ekonomisine belirleyici rol oynayan kurum ve kuruluşların temsilcilerinin üye olarak yer aldığı İzmir Ekonomik Kalkınma Koordinasyon Kurulu (İEKKK), 73. toplantısını Tarihi Havagazı Fabrikasında gerçekleştirdi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, arazi uygunluğu bulunan bölgelerde yeni yol açma ve yol genişletme çalışmalarının yanında raylı sistem ve deniz ulaşımına önemli yatırımlar yaptıklarını söyledi.


 

"Şimdi 164 kilometre raylı sistemle 650 bin yolcu taşıyoruz"

 

Raylı sistemin vazgeçilmez olduğunu belirten Başkan Aziz Kocaoğlu, “Toplu ulaşım kullanacağız, başka çaremiz yok. 13 senedir konforlu bir ulaşım için raylı sistemi geliştiriyoruz. 2004 yılında 11 kilometrelik raylı sistem ağımız vardı ve 70 bin kişi taşıyorduk. Şimdi 164 kilometre raylı sistemle 650 bin yolcu taşıyoruz. Yılbaşından sonra ağ uzunluğumuz 178 kilometre olacak; o zaman da 800 bin kişi taşıyacağız. Bu kadar yolcuyu lastik tekerlekle taşıdığımızı bir düşünsenize. Bu, ortalama bin 200 ilave otobüsün günlük trafiğe katılması demek. Hem trafiğe hem de ekonomiye getireceği yükü düşünebiliyor musunuz? O yüzden raylı sistem vazgeçilmez ulaşım aracıdır” diye konuştu.


 

"Çözüm, toplu ulaşımın teşvik edilmesidir"

 

Başkan Aziz Kocaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

"Deniz ulaşımını da arttırmaya çalışıyoruz. Urla’ya sefer başlattık; ama yolcusu olmuyor. Önemli olan iç körfezde seferleri arttırmak. Bunun için de Karantina ve Mavişehir vapur seferleri için ideal noktalar. İzin süreçleri tamamlandığında bunlar da olacak. Birçok ilçede yeni yollar açtık. Yüzbaşı İbrahim Hakkı Caddesini ve Adnan Kahveci Köprülü Kavşağını yaptık. Bayraklı ve Bornova ilçelerinin Altınyol’a direkt bağlantısını sağladık. Konak tünellerinde sonra, Homeros Bulvarında kamulaştırma yaptık ve yolu açtık. Şimdi bu hattı 2.5 kilometre çift tünel ve viyadüklerle otogara kadar uzatacağız. Konak’ı, Buca’yı tüm o bölgeyi toplayacak bu yol. İster Ankara’ya, ister İstanbul’a, ister Aydın istikametine gidin; ama özel araç sayısı böylesine arttıkça, yol yapmakla, yol genişletmekle trafiği tam anlamıyla çözemezsiniz. O yüzden asıl çözüm, toplu ulaşımın teşvik edilmesidir." Kaynak: İHA

ETİKETLER : izmir ulaşım izmir yılbaşı ulaşım izmirde ulaşım 800bin yolcu
Diğer İZMİR haberleri
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
300 x 2501 Reklam Alanı
Arşiv Arama
- -
Anket
CHP'nin Bayraklı Belediye Başkan Adayı kim olmalı?
Gündoğdu Gazetesi
© Copyright 2013 Gündoğdu Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
İzmir Haberleri
Trafik Kazaları
İzmir Seçimler
SPOR
Göztepe
Karşıyaka
Altay
izmir Spor
SİYASET
Anket
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi