Hüseyin Aslan: "5 Yıla Yüzde 15 Destek Kime Yarayacak?"

Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan, yeni açıklanan konut paketinin, dar gelirli, asgari ücretli ve yeni evlileri bir fayda sağlamayacağını belirtti.
Bu haber 2015-02-09 14:25:36 eklenmiş ve 381 kez görüntülenmiştir.

Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan, geçtiğimiz günlerde açıklanan konut paketini değerlendirdi. Aslan, paketin dar gelirli, asgari ücretli ve yeni evli vatandaşlara bir fayda sağlamayacağını ifade ederek, "Diyelim ki bankaya 3 yılda 50 bin lira para yatırdınız. Devlet size bunun yüzde 10’u kadar yani 5 bin lira destek verecek. Bankaya yatırılan miktar 5 yıl tutulursa destek yüzde 15’e çıkacak. Tabii bugün 100 bin lira olan konut 5 yıl sonra 200 bin liraya çıkmış olacak ama bu dikkate alınmıyor. Kaldı ki ayda bin lira, iki bin lira maaşlı işçi, memur, öğretmen bankada bu birikimi nasıl yapacak?” dedi.
Paketin düşük gelirlileri ev sahibi yapmaya yönelik ciddi destekler sunmadığını, tasarrufun teşvik edilmesinde, inşaat ve 250 yan sektörün canlandırılmasında, işsizliğin azaltılmasında, kayıt dışılığın önlenmesinde belli ölçüde etkili olabileceğini kaydeden Aslan, "Pakete göre devlet desteğinden faydalanmak isteyen, bankada konut hesabı açarak para yatırmaya başlayacak. Hesap sahibi en az 3 yıl sonra birikimini konut peşinatı olarak kullanmak koşuluyla teşvikten yararlanabilecek. Bankaya yatırılan para 5 yıl tutulursa yüzde 15, 4 yıl tutulursa yüzde 12, 3 yıl bekletilirse de yüzde 10 devlet desteği alınabilecek. Oysa yüzde 15’lik devlet desteği esasen her yıl yüzde 20 artan konut fiyatlarının çok daha fazla zamlanması, dar gelirlilerin konut sahibi olmalarının daha da zorlaşması demektir” diye konuştu.
Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Açıklanan tedbirler küçük ölçekli yüklenicilerin, yap satçıların daha çok işine yarayacak. Bin lira asgari ücret alana, tasarruf yap, 5 yıl bankada paranı biriktir, biriktirdiğin paranın yüzde 15’i kadar da devlet katkı yapsın konut sahibi ol demek haksızlık olduğu gibi öngörülen tedbir de uygulanabilir değildir. Çünkü 5 yıl sonra konut maliyetlerinin ne olacağını kimse bilemez. Örneğin bugün 100 bin liralık konut 5 yıl sonra yaklaşık 200 bin Lira olacak. Devlet buna en fazla 15 bin Lira katkıda bulunacak."

ETİKETLER :
Diğer DİĞER haberleri
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
300 x 2501 Reklam Alanı
Arşiv Arama
- -
Anket
CHP'nin Bayraklı Belediye Başkan Adayı kim olmalı?
Gündoğdu Gazetesi
© Copyright 2013 Gündoğdu Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
İzmir Haberleri
Trafik Kazaları
İzmir Seçimler
SPOR
Göztepe
Karşıyaka
Altay
izmir Spor
SİYASET
Anket
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi