Prof. Dr. Mehmet Ali Kaya'nın Son Kitabı Okuyucularla Buluştu

Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ali Kaya'nın İlk Çağ Tarih ve Uygarlığı adlı yeni kitabı Pegem Akademi tarafından basıldı.
Bu haber 2015-02-11 12:51:31 eklenmiş ve 759 kez görüntülenmiştir.

İlk çağ tarihi ve uygarlıklarına ilgi duyan herkese rehberlik edebilecek bu kitapta insanlığın kökenlerinden itibaren tarih öncesi kültürler ile ilk çağ tarihine damgasını vuran tüm ilk çağ devletlerine ve uygarlıklarına yer verildi.

"TARİHİMİZİ DOĞRU ÖĞRETEBİLİYOR MUYUZ?"

Kitabın önsözünde istatistiki bir araştırmadan bahseden Prof. Dr. Mehmet Ali Kaya;"Edindiğim bilgilere göre ülkemizde kitap okuma oranı binde bir. Avrupa'da ise bu oran yüzde 21 civarında." diye açıklayarak, Türkiye'de az sayıdaki okurun da ne kadarının tarihe ilgili olduğunu merak ettiğini belirtti. Kendisine yöneltilen"Tarihimizi doğru öğretebiliyor muyuz?" sorusuna beklenen yanıtın İslam tarihiyle sınırlı olduğunu, fakat sorunun"İnsanlığın tarihinin ya da dünya tarihinin veya uygarlıklarının da öğretilip, öğretilemediği" şeklinde olması gerektiğini vurguladı.

Kitabı yazmasının 3 temel nedeninin bulunduğunu belirten Prof. Dr. Kaya, tarihimizin İslam tarihiyle sınırlı olmadığını, Türkiye'de bu konuyla ilgili çok az kitap yazıldığını, asıl nedenin ise bu dersi alan öğrenciler için hazırlandığını açıkladı.

Kitabın bölümlemeleri, tarihleri ya da uygarlıklarıyla ilk kez ortaya çıkan halklardan başlanarak kronolojik temelde yapıldı. Kitabın "Giriş" bölümü insanlığın kökenlerine, Birinci Bölüm ise insanlığın tarih öncesi kültürlerine yer veren yazar, devamında uygarlıkları kronolojik olarak sıraladı. Son bölümde de okuyucuların metin içerisinde adı geçmeyen kral ve imparatorları öğrenebilecekleri ayrıntılı bir liste eklendi

ETİKETLER : Prof. Dr. Mehmet Ali Kaya izmir son kitap tarih kitabı son kitap ege ünivertesi tarih profesörü
Diğer KÜLTÜR - SANAT haberleri
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
300 x 2501 Reklam Alanı
Arşiv Arama
- -
Anket
CHP'nin Bayraklı Belediye Başkan Adayı kim olmalı?
Gündoğdu Gazetesi
© Copyright 2013 Gündoğdu Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
İzmir Haberleri
Trafik Kazaları
İzmir Seçimler
SPOR
Göztepe
Karşıyaka
Altay
izmir Spor
SİYASET
Anket
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi